Z mojej must read golfovej knižnice

Ako v iných odvetviach, aj v golfe existuje must read zbierka. V niekoľkých postoch ich sem popridávam. V týchto troch knihách je veľká kvalita. Dve sú hlavne technické a jedna hlavne mentálna. V technických nejde o metódy (tie knihy nebudem odporúčať pre žiadneho hráča), ale ide o vyskúmané veci, ktoré sú podložené biomechanickými a fyzikálnymi javmi. Autori sú skvelí.

 

Knihy o golfovej technike nie sú pre každého


Ja som sa začala technike venovať až keď som bola dosť dobrá hráčka. Technické knihy som naozaj začala čítať až keď som sa stávala profesionálkou. Je to raritné, ale ako hráčka od ktorej sa požadoval výkon som potrebovala vedieť len ozaj nutné.


Keď som začínala hrať, bola som totálny samouk. Na Slovensku bolo jedno malé ihrisko a dva drivingy a nula trénerov. Všetko som si našla sama. Mala som dostatok sebadôvery po 7 rokoch súťaženia v tenise. Keď som prišla do Ameriky, mala som skupinu a jedného trénera. Keď som začala zisťovať, že existujú rôzne cesty ako vôbec držať palicu, bolo to akokeby sa mi rúcal môj rozprávkový svet. Nastúpila tvrdá realita golfu, že nie len hrať je super, ale najprv musí byť drilovanie super. Našťastie som bola dosť fascinovaná hrou a bola som nadšená prebudovať ako môj mozog vnímal golfový švih, chipping, putting, všetko..bolo to scary ale zároveň super. Pamätám si, že som trénovala polovičný švih pol roka v kuse, denne. Nádhera, dnes by som ho trénovala kľudne aj rok:)


Na univerzite som mala super coacha, lebo ten techniku takmer nespomenul, on potreboval výsledky. To mi vyhovovalo a čo som potrebovala som sa spýtala a našla. Raz sa pokúsil pustiť mi video jedného hráča aby som to len pozerala, švihal dokola na autorepeat. Pamätám si ako som si v duchu hovorila, že čo robí, veď to nie som ja na tom videu. Zaujímala ma len moja hra, môj švih, nebola som otvorená nikoho ani kopírovať ani sa na nikoho podobať. Dokonca mi dal aj obrázky švihu a tie som mala niekde na stole medzi učebnicami a sem tam som rozmýšlala načo mi ich dával, či si myslí, že budem robiť niečo iné ako byť sama sebou. Dnes chápem načo mi to dával a možno práve to, že som začala o tom trošku rozmýšlať bol impulz, ktorý som tak potrebovala. Ale všetko má svoj správny čas.


Takže nehrňte sa do čítania technických kníh len tak. Čítajte to čo vás zaujíma a to čomu chcete porozumieť, hlavne to robte vtedy keď sa cítite pripravení. Čítajte veľa golfovej mentálnej literatúry, to vás reálne posunie dopredu. Hlavne veľa drilujte, lebo hranie je super až keď začne byť drilovanie super. Golf je o neustálom hľadaní rovnováhy.. medzi drilovaním, hraním, cvičením a čítaním správnych kníh v ten správny moment.


Na univerzitných turnajoch sme si vo vane (veľké auto) ráno pred hrou prečítali nahlas spolu jeden úryvok zo psychologickej knihy. To bol náš focus na ten deň, zjednotilo to naše mysle k jednému tímovému cielu. Potom nasledoval tímový pokrik a vyskakovali sme nadšene von. Samozrejme na parkovisku. Využili sme jednu myšlienku z veľkej knihy, ktorá nás viedla k výhre. Knihy majú silu.